В народі існує така думка, що лікуватися і одночасно годувати дитину грудьми – не сумісні речі, ти або лікуєшся і припиняєш годування, або терпляче переноси свою хворобу, бо ліки зашкодять твоїй дитині!
Але сучасна медицина і фармакологія дали на це конкретну відповідь, і поділила препарати на групи безпечності (залежності від джерел поділені на 4 або 5 груп безпечності) від цілком безпечних і сумісних з грудним вигодовуванням до небезпечних для дитини і не сумісних з грудним вигодовуванням. Та створені відповідні інформаційні міжнародні довідкові ресурси.
Зазвичай препарати годуючій мамі має призначати лікар але є такі стани, або час доби, коли нема можливості отримати консультацію лікаря, а іноді нажаль і відсутність знань у лікарів про сумісність медикаментів і грудного вигодовування, то в допомогу мамі буде підбірка медикаментів – «аптечка швидкої допомоги годуючої мами», – безрецептурного відпуску для допомоги при певних станах (вказані діючі речовини, а не торгові назви)
• Підвищена температура
Зазвичай підвищену температуру рекомендують починати медикаментозно знижувати при досягнені показника 38 оС і вище і для цього доступні наступні медикаменти:
ібупрофен, парацетамол.
• Головний біль
Біль є шкідливим чинником для власне грудного вигодовування оскільки гальмує виділення гормону окситоцину, який потрібний для виділення молока з грудей. Тому мама не мусить терпіти його і може собі допомогти і в арсеналі є наступні ліки:
ібупрофен, парацетамол.
• Біль в суглобах
В арсеналі є багато засобів місцевої дії гелів та мазів. Вони мають бути однокомпонентними і можуть містити наступні діючі речовини:
ібупрофен, кетопрофен, діклофенах, піроксікам, індометацин.
• Нежить
Цілком безпечними засобами при грудному вигодовуванні є тільки ізотонічні та гіпертонічні сольові розчини. Найменш небезпечним із хімічних засобів є оксиметазолін але мають бути дотримані чіткі рекомендації для застосування.
• Кашель, відхаркуючі засоби
В арсеналі годуючої мами є наступні засоби:
ацетилцистеїн, амброксол, бромгексин, карбоцистеїн.
• Алергія
В арсеналі препаратів з безрецептурним відпуском наявний
лоратадин.
• Розлади шлункового тракту
симетикон, панкреатин, лоперамід, домперідон, активоване вугілля та інші сорбенти на основі каоліну, сольові розчини для регідратації, ніфуроксазид, антациди.
Це лише невелика частина тих станів, які можуть зустрічатися в годуючих мам та невелика частина медикаментів безрецептурного відпуску з аптек, які мама може використовувати, не боячись негативних наслідків у дитини чи на лактацію. Ліки завжди приймаються в звичних терапевтичних дозах, які відповідають вашому віку чи масі тіла, та важкості стану.
У вас є сумніви про можливості застосування того чи іншого лікування при вашому стані – ви завжди можете звернутись за допомогою до відповідно підготованого лікаря чи сертифікованого консультанта доброзичливого до грудного вигодовування.
Арнольд Костка, підтримка грудного вигодовування, ГО «Сім’я і Життя»
«Кишеньковий довідник сімейного лікаря», Чопей І.В., Колесник М.І., Растока-Резникова М.В. Ужгород. 2016
http://www.e-lactancia.org/
http://compendium.com.ua/
http://mozdocs.kiev.ua/