Результати досліджень про потреби у воді для дітей на грудному вигодовуванні свідчать про те, що діти перших 6 місяців не потребують допоювання водою навіть у спеку, якщо вони знаходяться на повноцінному грудному вигодовуванні. Дитина може отримувати необхідну їй кількість рідини з грудного молока, адже грудне молоко на 88% складається з води. Ці дослідження проводилися в місцях з різним кліматом (як у вологому, так і в сухому) при різниці температур 22–41 °C (71.6–105.8 °F) і відносної вологості 9–96%
• Almroth S, Bidinger PD. No need for water supplementation for exclusively breast-fed infants under hot and arid conditions. Trans R Soc Trop Med Hyg. 1990;84:602-604. Це дослідження проводилося в Індії при температурі 35-40°C і відносній вологості 10-35%.
• Almroth SG. Water requirements of breast-fed infants in a hot climate. Am J Clin Nutr. 1978 Jul;31(7):1154-7. Це дослідження проводилося на Ямайці, де середня температура становила 27.6°C.
• Ashraf RN, Jalil F, Aperia A, Lindblad BS. Additional water is not needed for healthy breast-fed babies in a hot climate. Acta Paediatr. 1993 Dec; 82(12): 1007-11. Це дослідження відбувалося в Пакистані, де температура була 27.4-40.7°C, відносна вологість 24-77%.
• Brown KH, Creed de Kanashiro H, del Aguila R, Lopez de Romana G, Black RE. Milk consumption and hydration status of exclusively breastfed infants in a warm climate. J Pediatr. 1986;108:677-680. Дослідження проведено в Перу, температура 26-33°C, вологість повітря 49-96%.
А ще були дослідження в Гондурасі, Синайській пустелі, в тропіках, Шрі-Лінці та інших краях. Висновки вчених відображені в рекомендаціях Всесвітньої охорони здоров’я:
«У перші 6 місяців життя виключно грудне вигодовування дає дитині всі необхідні поживні речовини і немає необхідності допоювати її водою, чаями і т.п.» Essential Newborn Care and Breastfeeding. WHO EURO, 2002.
«Материнське молоко – ідеальна їжа для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Діти перших 6 місяців життя повинні знаходитись на виключно грудному вигодовуванні».
Для новонароджених (особливо у віці до 4-5 тижнів) додаткові допоювання можуть спричинити:
- діти потребують поживних речовин і калорій, що містяться в грудному молоці, – вода нічого цього не містить. Тому допоювання спричиняють збільшення втрати ваги або недостатній набір ваги у новонародженого та більш тривале перебування в пологовому будинку;
- збільшення рівня білірубіну в крові у новонароджених з фізіологічної жовтяницею;
- допоювання у великих обсягах може призвести до такого небезпечного стану, як оральне водне сп'яніння (оральна водна інтоксикація) (оral water intoxication);
- діти, які отримують допоювання водою менше відчувають голод та потребу в грудному молоці. Якщо дитина не отримує груди так часто, як вона того потребує, це уповільнює вироблення молока і заважає налагодити лактацію в необхідному обсязі.
Оскільки молоко містить необхідний дитині об'єм води, то навіть при дуже жаркій погоді, вона не потребує додаткової води. Лише у віці після 6 місяців, початку введення густого прикорму, коли дитина вчиться користуватися чашкою – їй можна починати пропонувати воду із чашки.
Арнольд Костка, підтримка грудного вигодовування, ГО «Сім’я і Життя»
За метеріалами:
«Сучасне ведення лактації та грудного вигодовування». Навчальний посібник під редакцією Шунько Є.Є., Київ 2002
«Консультирование по грудному вскармливанию». Руководство для слушателей, Всемирная Организация Здравоохранения,СН - 1211 Geneva – 27 Switzerland, ЮНИСЕФ, 1993
Неонатологія: навчальний посібник / За редакцією Т. К. Знаменської. − Київ: Асоціація
неонатологів України, 2012. – 880 с.
«Вчимося годувати грудьми». З.Городенчук, О. Шлемкевич – Львів: Видавництво «Свічадо», 2011
МОЗ України наказ № 149«Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років». 20.03.2008.
Наказ МОЗ України № 715 «Про подальше впровадження Розширеної Ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини» в Україні». 2011.
Essential Newborn Care and Breastfeeding. WHO EURO, 2002
Уход во время Беременности, Родов, Послеродового периода и Уход за новорожденным. Руководство для эффективной практики. Всемирная организация здравоохранения, 2005